W 2024 roku przypada 10. rocznica sprowadzenia doczesnych szczątków biskupa Józefa Marcina Nathana z Opawy w Czechach do kościoła św. Rodziny w Branicach w Polsce. W tym roku mija także 120 lat od otwarcia szpitala założonego przez sługę Bożego bp. Marcina Józefa Nathana.
Ksiądz Biskup Nathan do posługi w szpitalu w Branicach zaprosił siostry Maryi Niepokalanej, które założyły tu placówkę 23 października 1898 r. odpowiadając na jego zaproszenie serdeczną modlitwą i rzetelną pracą. Biskup Marcin Józef Nathan pochylał się nad osobami chorymi psychicznie, tworząc dla nich szpital, który stawał się domem.
„Czyńcie miłosierdzie” ta prośba i zachęta ks. Jan Schneidera, założyciela naszego zgromadzenia, tu w Branicach, pod okiem bp. Nathana nadawała siostrom posługującym w Branicach nową, świeżą jakość świadczonego miłosierdzia. W sobotę 9 listopada w Miasteczku Miłosierdzia w czasie Eucharystii dziękowaliśmy za osobę i dzieło Biskupa Nathana. Modlitwa o beatyfikację sługi Bożego bp Nathana, koncert Zespołu FLOW, a także promocja książki autorstwa s. Alodii Lelek dedykowanej bp. Nathanowi dopełniły uroczyste dziękczynienie tego dnia.
W 1974 r. siostra Alodia Lelek SMI podjęła się napisania o biskupie Nathanie pracy magisterskiej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W tym roku z okazji przypadających rocznic Bp. Nathana, staraniem Stowarzyszenia Caritas Christi praca magisterska s. Alodii została wydana w formie książki. Publikacja ta nosi tytuł: OJCIEC NAJUBOŻSZYCH. Życie i działalność księdza biskupa Józefa Marcina Nathana (w latach 1867-1947)
Siostra Alodia wytrwale, przez trzy lata zbierała konieczne materiały dotyczące osoby Biskupa Nathana, pozyskiwała także informacje od sióstr, które znały osobiście Biskupa. Siostry pomagały także s. Alodii w tłumaczeniach zdobytych pism i dokumentów w archiwach polskich i czechosłowackich.
Autorka we wstępie do swojej pracy przyznaje:
Trudno uwierzyć, że już pięćdziesiąt lat upłynęło od napisania przeze mnie pracy magisterskiej o biskupie Józefie Marcinie Nathanie, której wydanie książkowe właśnie trafiło do rąk czytelników zainteresowanych życiem i dziełem tego wielkiego człowieka. Temat mojej pracy magisterskiej właściwie wyniknął częściowo przez przypadek. Studiowałam z siostrą prowincji wrocławskiej i jej dałam pierwszeństwo wyboru tematu. Ona wybrała temat historii naszego Zgromadzenia, a ja o biskupie Nathanie. Dopiero po czasie zrozumiałam, że był to błogosławiony przypadek Odkrywając kolejne dokumenty dotyczące ks. Biskupa Nathana, mogłam poznać coraz bardziej niezwykłość jego osoby. Dziś cieszę się, że ta praca może przybliżyć postać Biskupa także innym, do których dotrze. W całym dziele Miasteczka Miłosierdzia warta podkreślenia jest ogromna troska o każdy szczegół opieki medycznej, obejścia i kościoła. Zaproszenie Siostry do pomocy było dla biskupa ważnym aspektem w opiece nad chorymi. Liczył na ofiarność i ducha, które siostry wniosłyby w to miejsce i się nie zawiódł. Wszystko miało przynieść ulgę w cierpieniu i udręce chorych psychicznie. Dziś daje nadzieję to, że obecny dyrektor Krzysztof Nazimek zrozumiał myśl ks. Biskupa Nathana i kontynuuje jego misję Pozostaje mi tylko życzyć wszystkim przyjemnej i ubogacającej duchowo lektury.
Obdarzony wieloma charyzmatami bp. Marcin Józef Nathan budzi ogromny szacunek a fenomen założonego przezeń Miasteczka Miłosierdzia wciąż zachwyca, wzbudza podziw i rodzi wdzięczność. Niewątpliwie praca s. Alodii prezentuje Biskupa Józefa Marcina Nathana jako człowieka, kapłana, biskupa o fascynującej wyobraźni miłosierdzia.
s. Małgorzata Cur SMI