Zaczęła się właśnie Nowenna przed Bożym Narodzeniem. Na Filipinach to szczególny czas, obchodzi się ją głównie przez uczestnictwo w uroczystych Mszach świętych zwanych „Simbang Gabi”.

 

Simbang Gabi na Filipinach odbywa się codziennie od 16 do 24 grudnia. Jest odprawiana o różnych porach, od 3:00 do 5:00 rano czasu lokalnego. Ostatniego dnia Simbang Gabi, czyli Wigilii, nabożeństwo nosi nazwę Misa de Gallo (czyli „msza koguta”).

Ten zwyczaj uczestnictwa we Maszach nad ranem jest bardzo popularny i odgrywa również ważną rolę w kulturze filipińskiej. Tradycja sięga XVII wieku i została przeszczepiona z Hiszpanii.

 

Dobrze znanym wierzeniem ludowym jest to, że jeśli wierny ukończy wszystkie dziewięć dni Simbang Gabi, Bóg może spełnić prośbę złożoną w ramach nowenny. Być może z tego powodu podczas nowenny wszystkie kościoły są zawsze pełne wiernych, pomimo tak wczesnej pory.

 

Podobnie jak w hiszpańskiej tradycji zapalania małych lampek oliwnych w Wigilię Bożego Narodzenia, Filipińczycy ozdabiają swoje domy kolorowymi lampionami w kształcie gwiazd. Uważa się, że pierwotnie były one używane przez wiernych do oświetlania drogi do kościoła wczesnym rankiem, a także symbolizowały Gwiazdę Betlejemską. Świecące gwiazdy nadal są popularnymi dekoracjami bożonarodzeniowymi na Filipinach, tak kultowymi i symbolicznymi jak choinki na Zachodzie.