Złapany
Sieć rybacka – wracają wspomnienia z dzieciństwa. Kiedy chodziłam z mamą na zakupy rybne na targu, sprzedawca przychodził z siatką, zanurzał ją raz w zbiorniku, a tam już ryba wiła się w siatce, nie mogąc się z niej uwolnić. Żal mi było tej ryby.
Psalm 124:7-8: Dziękczynienie Izraela za wybawienie. „Nasza dusza, jak ptak, wymknęła się z sieci myśliwego; sieć jest rozerwana, a my jesteśmy wolni”. Sieci jako symbol bycia złapanym.
Czy taka była intencja Jezusa, gdy powiedział Piotrowi: „Staniesz się rybakiem ludzi”? Pytanie dla naszego duszpasterstwa: czy chcemy łapać ludzi (także dla Chrystusa), którzy potem nie mogą już uciec …?
Natura jako główny budowniczy
Gdybym chciał się dowiedzieć czegoś o sieciach, pierwszą rzeczą, jaką bym zrobił, byłoby przyjrzenie się naturze. Jedną z sieci, która jednak wielu budzi odrazę, jest pajęcza sieć. Taką wspaniałą siecią jest na przykład ludzki mózg. Różne komórki są połączone ze sobą, tworzą węzły (synapsy), zapewniają sprawny transport informacji i impulsów sterujących, a nawet reagują, gdy pewne funkcje zawodzą, tworząc nowe ścieżki nerwowe i punkty przełączania. To musiał być genialny umysł, który stworzył takie sieci. Czy taka sieć byłaby również możliwa do stworzenia dla przekazu naszej chrześcijańskiej wiary?
Wspólna podstawowa idea
Jak powstaje sieć?
Warunkiem funkcjonowania sieci jest wspólna orientacja na wiążący, silny i zrozumiały wzorzec wartości (wartości podstawowe). Jak szybko podczas powodzi na Łabie i Odrze powstawały sieci pomocy dla poszkodowanych. Zaangażowanie na rzecz ludzi w potrzebie – może być tak powszechną podstawową ideą.
Czy mamy taką wspólną podstawową ideę? Czy Caritas może być taką wspólną podstawową ideą: „Dostrzegaj potrzebę i działaj”? Czy też historie z Ewangelii Jezusa Chrystusa mogą być takim wspólnym podstawowym pomysłem, z którego następnie tworzy się sieć.
Komunikacja
Wiele osób twierdzi, że jest dobrze zorganizowanych w sieci. Następnie odwołują się do swojej listy adresowej w kalendarzu lub w mediach społecznościowych. Ale komunikacja to coś więcej niż tylko znajomość ludzi. Komunikacja oznacza bycie w żywej relacji z drugą osobą. Taka komunikacja tworzy przejrzystość, a tym samym zaufanie. Komunikacja jest zatem ważną podstawą jedności.
Służba życiu
Komunikacja zakłada spotkanie na poziomie oczu. W tym miejscu często pojawia się argument, że w systemie hierarchicznym, jakim jest Kościół, taka komunikacja na poziomie oczu nie istnieje. Również tutaj pomocne może być spojrzenie na naturę. Natura z pewnością zna super- i subordynację w swoich systemach. Niemniej jednak komunikacja funkcjonuje w swoich organizmach, ponieważ służy życiu. Obraz ciała ludzkiego i jego członków przedstawiony przez apostoła Pawła (1 Kor 12) pokazuje bardzo dobrze, jak komunikacja może się udać w systemie hierarchicznym – jeśli służy życiu.
Nasz lekarz
Opowiadanie historii: Wyższe prawo
Pozwól, aby historia została omówiona w grupach: Wrażenia, spostrzeżenia …
Dzięki działaniom Kurta powstała sieć, z którą identyfikuje się wiele osób.
Ks. Prałat dr. Stefan Dybowski
09.08.2021 Konferencja dla sióstr na dzień skupienia w klasztorze St. Augustinus, Berlin-Lankwitz