„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”

Papież Franciszek

Podczas gdy świat ogarnięty jest pandemią, gdzie słyszymy  nieustanie o obostrzeniach a statystyki biją kolejne rekordy, postanowiłam skierować apel do znajomych na portalu społecznościowym Facebook i zaprosić ich do akcji „Kubek pełen słodkości”. Od wielu lat pracuję w Domu Pomocy Społecznej w Raciborzu, gdzie przebywa 170 Mieszkańców psychicznie i nerwowo chorych. Mieszkańcy od lutego mają  zakaz  wyjścia z domu,  utrudnione są również odwiedziny najbliższych. W listopadzie nasz dom „odwiedził” Covid. To sprawiło, że w mojej głowie zrodził się pomysł aby ten  „SŁODKI  KUBEK” umilił  święta Bożego Narodzenia, osłodził życie, sprawił wiele radości i pokazał Mieszkańcom, że ktoś o nich pamięta  w tak trudnych pandemicznych czasach.

Akcja już w pierwszych dniach została przyjęta z wielkim zainteresowaniem i byłam pewna, że   będzie miała szczęśliwy finał. W drugim tygodniu Adwentu mieliśmy już  pierwsze kubeczki – a nawet  świąteczne paczki.  Byłam wzruszona, że do akcji przyłączyło się tylu ludzi od dzieci z przedszkola i szkoły, przez studentów, grupy parafialne, pracowników urzędów i po prostu naszych Przyjaciół. Z ogromnym wzruszeniem przyjęłyśmy  dwie  duże  paczki z naszego Ośrodka z Klenicy jak również od Sióstr  i Przyjaciół z Wrocławia – Żerniki. Takiego finału nikt z nas się nie spodziewał zebrałyśmy 748 kubków! Życzliwość i ofiarność była tak wielka, że podzieliłyśmy się kubeczkami z innymi Placówkami:

SPOKOJNA PRZYSTAŃ – Dom Pomocy Społecznej Baborowie

  • Dom Matki „Maja” w Raciborzu – Miedonia
  • DPS w Gorzycach przez kontakt z P. Sylwią z Pstrążnej,
  • Stowarzyszenie Przyjaciół Człowieka „Tęcza”
  • Stowarzyszenie Otwarte Serca Dzieciom w Kuźni Raciborskiej, Samborowicach, Cyprzanowie
  • Świetlica Ziarenko w Branicach
  • Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Kietrzu
  • Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza w Pogrzebieniu

Pragnę również podziękować mojej Wspólnocie a szczególnie s. Partycji za zaangażowanie i wsparcie tego ogromnego pola dobroci.

Można było  w oczach Mieszkańców zobaczyć w święta wzruszenie, że jest ktoś, kto o nich pamięta. W drugiej połowie stycznia zostanie odprawiona Msza św. za dobrodziejów naszej adwentowej przygody…

S. Joanna